Türkçe
Mayıs Ayı İndirimlerinden Yararlanmak İçin Hemen İletişime Geçin! Büyük Mayıs Ayı İndirimleri Başladı! Fırsatlardan Yararlanmak İçin Hemen İletişime Geçin! 444 28 67

Gönderiler

Açık Balkon Dekorasyonu

Açık Balkon Dekorasyonu

Balkonlar, günlük yaşamı ferahlatan keyifli mekanlar. Kapalı balkon, açık balkon gibi iki kategoriye ayrılan balkonlarda dinlenmek, akşam yemeği ya da kahvaltı sofraları kurmak veya güneşlenmek çok keyiflidir. Açık balkonların ferahlığı ise açık havada olma hissini artırır. Açık balkon dekorasyonu konusunda özenli davranarak balkonunuzu, evinizde en çok vakit geçirmek isteyeceğiniz yer haline getirebilirsiniz. Peki, açık balkon dekorasyonu nasıl yapılır? 


Önce açık balkonların genel özelliklerine bakalım ve ardından açık balkon tasarımları için nelere dikkat etmek gerektiğini öğrenelim. Sonrasında da açık balkon dizaynı için yenilikçi fikirlerden bazılarını listeleyelim. Hazırsanız açık balkon fikirleri için detaylı bilgiler paylaşıyoruz. 

​​Açık Balkon Tasarımları

Açık balkonlar, yaşadığınız evin özelliklerine göre pek çok açıdan birbirinden farklıdır. Bazı evlerde balkon çok küçük olabilirken bazı evlerde oldukça geniş neredeyse tersası bir açık yaşam alanıdır. Kimi evlerde gömme balkon stili vardır ve balkon, adeta bir açık oda gibidir. Kimi evlerde ise balkon tamamen dışa doğru bir yapıya sahiptir. Oval balkon, dikdörtgen balkon, kare balkon, yuvarlak balkon, asimetrik balkon gibi seçenekler de dekorasyonda dikkate alınır. Tüm bu bilgiler ışığında bir balkon dekorasyonu yapmak gerekir. Yani balkon tasarımı ya da balkon mimarisi sizin söz konusu açık alanda nasıl bir dekorasyon sağlayacağınızı belirler. Bununla beraber güneşin balkona nasıl vurduğu, balkonun yağmur alıp almadığı da yine balkonu dekore ederken dikkate alınmalıdır. Tüm bunlara ek olarak zemin malzemesi, duvar ve zemin rengi gibi detaylar da dekorasyonda belirleyicidir. 

Açık Balkon Dizaynı

Açık balkon dizaynı için yukarıda bahsettiğimiz konuları gözden geçirerek işe başlayın. Kağıdı kalemi ya da tabletinizin notpadini açın ve balkonunuzun bir tanımı yapın. Örneğin “geniş dikdörtgen şekilli, yağmur almayan (ıslanmayan), güneşten korunaklı, girişi tam ortadan olan bir balkona sahibim” gibi. Şimdi, bu balkon için ne hayal ettiğinizi not alın. “havanın güzel olduğu günlerde burada oturup çalışmak ve güneşlenmek istiyorum” şeklinde balkonu nasıl değerlendirmek istediğinizi yazın. Şimdi hemen dekorasyona başlayabilirsiniz. Aynı örnek üzerinden neler yapabileceğinizi değerlendirelim:


Balkon yağmur almadığına göre zemine kolay yıkanabilen bir paspas ya da jüt kilim serebilirsiniz. Balkon mobilyası seçiminde ise beklentinize uygun seçeneklere bakabilirsiniz. Balkonun en güneş alan noktasına bir şezlong koyabilir ve bunun yanına minik bir sehpa ekleyebilirsiniz. Bu köşe, dinlenme köşeniz olacak. Çalışmak için küçük bir masa ve ona uygun konforlu bir balkon sandalyesi alabilirsiniz. Balkon bitkilerinin verdiği huzuru da dikkate almalısınız. Aydınlatma, minik yastıklar ve belki bir iki minder de balkon dekorasyonuna eşlik edebilir. Konforlu bir çalışma ve dinlenme alanı için balkon köşe takımları da iyi bir seçenek olabilir. Elbette yemek için balkon masa çeşitleri arasından da tercih yapabilirsiniz. 

Açık Balkon Fikirleri

Açık balkon fikirleri için ilk dikkate almanız gereken konu bitkiler. Açık balkonlar nefes alan yaşam alanlarıdır. Canlı çiçeklerin dinlendirici etkisini bu balkonlarda yoğun bir şekilde yaşayabilirsiniz. Sarkıt bitkiler için asma saksılar ya da balkon korkuluğuna takılan saksılar ile mekanı canlandırabilir hatta minik bir bahçeye dönüştürebilirsiniz. Bitkiler, özellikle kusurları örtme konusunda çok etkilidir. Dikkati hemen kendilerine çekerler ve zeminde ya da diğer detaylarda beğenmediğiniz ama şu anda değiştiremediğiniz bir şeyler varsa bunları görünmez kılarlar. Açık balkon fikirleri ararken klasik balkon masa takımları yerine şezlong, sallanan sandalye, bahçe koltuğu gibi yenilikçi ve konforlu seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Ayrıca modern ​​balkon oturma grubu modellerini de inceleyebilirsiniz. 


Açık balkon dekorasyonu konusunda ihtiyacınız olan mobilyalar ve dekoratif ürünler için Bahcce.com kategorilerine göz atabilirsiniz. Kaliteli işçilik ve kaliteli malzeme ile üretilmiş özgün ürünleri balkonunuz için değerlendirebilirsiniz.